Jump to Navigation

Науково-дослідний центр судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України взяв участь у експертній дискусії на тему: «ТОЧКА ЗОРУ: ОЦІНКА РОЗМІРУ ЗБИТКІВ ТА КОМПЕНСАЦІЇ»

Дата публікації: 
6 Жовтень 2017

5 жовтня 2017 року директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України  (далі - Центру) Владислав Федоренко виступив модератором Третьої панелі конференції «Теорія і практика судової експертизи в сфері інтелектуальної власності в епоху реформ», організованої Науково-дослідним інститутом інтелектуальної власності, Асоціацією адвокатів України та Асоціацією правників України, за підтримки Arzinger, на тему: «Точка зору: оцінка розміру збитків та компенсації». Участь у роботі панелі також прийняла завідувач Лабораторії економічних досліджень Центру Віра Рак.

Учасники експертної дискусії обговорили проблеми економічних досліджень у сфері інтелектуальної власності (експертна спеціальність 13.9); проблеми оптимальної методики і особливостей розрахунку збитків завданих порушеннями права інтелектуальної власності в кримінальних провадженнях; механізмів визначення розміру компенсації у справах порушення авторських прав. При цьому, фабула цієї експертної дискусії була започаткована кейсом, презентованим керівником з правових та корпоративних питань регіону Україна, Кавказ, Центральна Азія та Білорусь British American Tobacco Надією Білоус. Зміст цього кейсу полягав у тому, що правоохоронні органи затримали на складі трьох працівників, які вантажили тютюнові вибори, які British American Tobacco, з міркувань рентабельності, не випускає уже більше 2 років. Постало питання методології, стратегії та тактики захисту права інтелектуальної власності.

Змістовні виступи щодо вище зазначеного кейсу, а також щодо інших проблем теорії та практики економіки інтелектуальної власності буди висловлені визнаними фахівцями у цій сфері, запрошеними до дискусійної панелі. Зокрема, завідувач відділу товарознавчих досліджень та досліджень об’єктів інтелектуальної власності Київського науково-дослідного інституту судової експертизи (КНДІСЕ) Інна Голова презентувала концепцію нормативно-правових і організаційних основ проведення судової експертизи у сфері економіки інтелектуальної власності.

Власні методологічні підходи щодо методики визначення розміру збитків та компенсації обґрунтувала також представник Центру судових експертиз та експертних досліджень ДП «Інформаційні судові системи» Державної судової адміністрації Інна Поліщук. Одним із прикладів визначення збитків, у разі порушення права інтелектуальної власності, нею було визначено продукцію Microsoft. 
 
Значну увагу учасників заходу привернув цікавий виступ судді Господарського суду м. Києва Оксани Марченко, яка розповіла про судову практику судів щодо захисту права інтелектуальної власності. Зокрема, щодо встановлення збитків, завданим власникам об’єктів інтелектуальної власності. При цьому, суддя наголосила на диференційованому підході в розгляді таких справ.
 
Завідувач Лабораторії економічних досліджень Центру Віра Рак наголосила на тому, що за відсутності змін до чинного законодавства та узагальнення відповідної судової практики, знайти ефективний інструментарій захисту права інтелектуальної власності в частині визначення збитків вбачається вкрай складним. Судова експертиза, хоча й використовує Національний стандарт № 4 «Оцінка майнових прав інтелектуальної власності», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. № 1185, але на відміну від оцінки, має значно вужчі можливості. Адже, судовий експерт, на відміну від оцінювача, не має права самостійно збирати об’єкти дослідження. Тому, за відсутності інших легітимних методологічних підходів, метод роялті, який нещадно критикується й правовласниками, і адвокатами, і органами досудового слідства, залишається нині безальтернативним.
 

Підводячи підсумки експертної дискусії, директор Центру Владислав Федоренко відзначив, що для вирішення проблем, піднятих на експертній дискусії, не вистачає: теоретико-методологічних основ проведення судової експертизи за спеціальністю 13.9; актуальної законодавчої бази; узагальненої судової практики; досконалих методик проведення відповідних судових експертиз. Але, поважне експертне середовище чітко встановили ці проблеми і запропонувало раціональні шляхи їх вирішення. То ж, тепер слід об’єднати зусилля правовласників об’єктів інтелектуальної власності, судових експертів, адвокатів, патентних повірених і суддів для конструктивного розв’язання відповідної проблематики.Головне меню 2

Ви надсилаєте повідомлення про такий текст:
Просто натисніть кнопку "Надіслати повідомлення". Також Ви можете включити свій коментар у повідомлення.