Директор НДЦСЕ з питань інтелектуальної власності взяв участь у робочій нараді керівників НДУСЕ при керівництві Мін’юсту

22 березня 2022 р. директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (далі – Центр) Владислав Федоренко взяв участь у черговій робочій нараді директорів НДУСЕ під головуванням директора Департаменту експертного забезпечення правосуддя Мін’юсту Наталії Ткаченко.

На нараді було розглянуто низку актуальних питань, пов’язаних із організацією та діяльністю НДУСЕ в умовах воєнного стану в Україні. Зокрема, були обговорені питання, пов’язані з особливостями судово-експертної та іншої роботи НДУСЕ у дистанційному та змішаному режимах на час воєнного стану в Україні. У першу чергу, це стосується формування висновків експертів за завершеними експертизами і експертними дослідженнями, як електронних документів, із накладенням на них електронних підписів судових експертів-виконавців.

Головуючою наради Н. Ткаченко було відзначено, що можливість застосування електронних цифрових підписів судових експертів на висновках, так само, як і на інших документах (клопотаннях і ін.), передбачена процесуальним законодавством, Законом України «Про електронний цифровий підпис», Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг», Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі – Інструкція), Інструкцією з діловодства у науково-експертних установах судових експертиз Мін’юсту від 05.03.2021 № 870/5 і ін. нормативно-правовими актами.

Нині питання про застосування електронного цифрового підпису гостро постало в умовах воєнного стану. Але, й після перемоги буде певний перехідний період, коли судові експерти повертатимуться до роботи, у тому числі й із місць евакуації, коли без електронного цифрового підпису судових експертів НДУСЕ не зможуть працювати. Разом із тим, цей важливий інструментарій оформлення висновків судових експертів потребує вивчення й апробації в усіх його аспектах. За потреби, у випадку можливих колізій, спірні питання можуть бути унормовані шляхом внесення змін до Інструкції, чи інших відомчих актів із питань організації та проведення судової експертизи.