Михайло Можаєв: електронні докази для кримінального провадження мають право надавати ІТ спеціалісти компаній, що зазнали кібератак

Представники НДЦСЕ у сфері ІТ та інтелектуальної власності взяли участь у конференції «Консультації із суб’єктами приватного сектора про електронні докази та OSINT у військових злочинах та пов’язаних з ними злочинами», організованій в співпраці Ради національної безпеки та оборони України та проєкту Ради Європи CyberUA.

«В окремих країнах Європи суди самі вирішують, які матеріали вважати доказами у справі, незалежно від того, хто зібрав ці докази. В Україні інша практика. Судові експерти не можуть самі збирати доказі і самі ж досліджувати їх. Значна роль у сфері збору та обробки електронних доказів належить приватному сектору, – заявив Директор НДЦСЕ Михайло Можаєв. – В Україні електронні докази для кримінального провадження мають право надавати ІТ спеціалісти компаній, що зазнали кібератак. Ця практика є досить успішною зважаючи на постійні кібератаки з боку російських хакерських угрупувань». 

Учасники Конференції обговорили з експертами Ради Європи види даних, принципи збору та обробки електронних доказів і OSINT, вимоги до даних, які можуть бути допустимими доказами у кримінальних провадженнях. 

Проєкт Ради Європи CyberUA має на меті сприяти покращенню роботи з електронними доказами для використання у кримінальних провадженнях, пов’язаних з воєнними злочинами та грубими порушеннями прав людини в умовах російської агресії проти України.