НДЦСЕ з питань інтелектуальної власності взяв участь у Другому Всеукраїнському форумі судових експертів

17 червня 2022 р. директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (далі – Центр) проф. В. Федоренко та керівники лабораторій Центру (О. Голікова, В. Дідоборщ – в онлайн режимі) взяли участь у Другому Всеукраїнському форумі (далі – Форум) судових експертів, проведеному у м. Львові під головуванням Заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби А. Гайченка. Організатором Форуму виступив Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України.

Учасники Форуму – директори і працівники державних науково-дослідних установ судової експертизи (НДУСЕ), судові експерти, які не є працівниками НДУСЕ, учені-експертологи, судді, представники правоохоронних органів, представники громадськості, загалом понад 100 колективних і індивідуальних учасників форуму, – обговорили низку методологічних і практично-прикладних питань, пов’язаних із організацією та проведенням судової експертизи для формування доказової бази воєнних злочинів, скоєних РФ в Україні. Заступник Міністра юстиції України А. Гайченко, відкриваючи Форум, відзначив високий професіоналізм, відвагу та результативність роботи судових експертів НДУСЕ Мін’юсту і Міністерства внутрішніх справ, судових експертів-медиків, а також зарубіжних експертів із держав-учасниць ЄС.

Учасники Форуму активно обговорювали питання щодо особливостей проведення судових експертиз та експертних досліджень, пов’язаних з встановленням збитків і шкоди, завданих  збройною агресією Російської Федерації проти України.

З привітальним словом виступив і директор Центру В. Федоренко, який привітав учасників Форуму з його проведенням під час воєнного стану. Було наголошено, що війни є ровесниками людства, але уже з XVII ст., під впливом роботи Г. Ґроція починає формуватися міжнародне гуманітарне право та міжнародні закони і звичаї війни, які пізніше закріпились у Женевській і Гаазькій конвенції, Статуті ООН та інших міжнародних документах. На жаль, на сьогодні РФ брутально порушує міжнародні закони і правила ведення війни і серійно та систематично скоює жахливі воєнні злочини. Повоєнне гасло Європи «Ніколи знову!» затьмарилось і вимагає відновлення своєї дієвості, що можливе лише після притягнення воєнних злочинців на міжнародному та національному рівні. Це буде можливим лише за наявності в Україні надійної та професійно сформованої доказової бази. І корпус вітчизняних судових експертів переконливо демонструє, що може і прагне стати «науковими суддями» для воєнних злочинців із РФ.

То ж, резюмував В. Федоренко, важливим компонентом міжнародного та національного механізмів притягнення РФ до кримінальної відповідальності в Україні є ефективна діяльність корпусу судових експертів в Україні, що передбачає:

забезпечення ефективної координації залучення судових експертів і їх груп при збиранні фактів і доказів воєнних злочинів;

напрацювання кейсів міжнародної взаємодії в судово-експертній діяльності;

посилення кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення НДУСЕ та ін.

Таку роботу на сьогодні, на переконання директора Центру В. Федоренка, успішно організовує та проводить Міністерство юстиції України.

 

Федоренко_ПРЕЗЕНТАЦІЯ_ФОРУМ_СУДОВИХ_ЕКСПЕРТІВ_12_05_2022