03 червня 2021 року Науково-дослідний центр судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (далі – Центр) прийняв активну участь у роботі весняного засідання секції з теоретичних, загально-методичних, процесуальних та організаційних питань судової експертизи НКМР при Міністерстві юстиції України (далі – Секція). У заході, що проводився в режимі інтернет-стрімінгу, від Центру взяли участь члени Секції – директор Центру В.Л. Федоренко та в.о. заступника директора Центру О.Г. Адлер.
На засіданні Секції були розглянуті актуальні проблеми теорії, методології та організації судово-експертної діяльності. Зокрема це питання:
про розгляд заключних звітів науково-дослідних робіт (НДР), проведених за профілем Секції;
про хід виконання НДР за тематичним планом НДР Мін’юсту на 2021 рік.
про розгляд пояснювальних записок до перспективних науково-дослідних розробок, виконання яких планується з 2022 року;
щодо проблемних питань організації судово-експертної, науково-дослідної та методичної діяльності НДУСЕ Мін’юсту;
про розгляд змін та доповнень до нормативних актів, що регулюють судово-експертну діяльність.
У «Різному» директор Центру В.Л. Федоренко довів до Секції та роз’яснив резолюцію позачергового засідання секції судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності НКМР при Міністерстві юстиції України уточнення Переліку відповідних галузей знань і спеціальностей вищої освіти видам судових експертиз і експертним спеціальностям, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта фахівцям НДУСЕ МЮ України та фахівців, які не працюють у цих установах, за видом експертизи «Експертиза об’єктів інтелектуальної власності» (позиція була попередньо доведена до членів Секції в листі Центру за підписом Федоренка В.Л.).
Зокрема, В.Л. Федоренком було доведено п. 1.3 рішення секції судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності НКМР при Міністерстві юстиції України від 31.05.2021, яка враховує й позицію Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України і ВГО «Союзу юристів України», про необхідність унормувати у нормативно-правових актах з питань організації та проведення судової експертизи положення про те, що в осіб, які виявили намір отримати кваліфікацію судового експерта в межах експертних спеціальностей 13.1.2, 13.3 і 13.9 має бути щонайменше дві закінчені вищі освіти: а) базова, яка забезпечує достатній рівень знань для відповідної спеціалізації (технології, мистецтвознавство, літературознавство, філологія, архітектура, психологія, дизайн тощо), та б) освіти, яка передбачає поглиблене вивчення права інтелектуальної власності, як системи самостійних знань, чи відповідного розділу Цивільного права (здобута до 2017 року спеціальність «Інтелектуальна власність»; на сьогодні – спеціальність 081 – «Право»). Для спеціальностей 13.1.1, 13.2, 13.4, 13.5.1, 13.8 спеціальність 081 – «Право» може виступати базовою і єдиною вищою освітою.
Члени Секції обговорили пропозицію В.Л. Федоренка, визнали її актуальною, а також відзначили, що подібна проблематика з визначенням відповідної вищої освіти у осіб, які мають наміри пройти підготовку для отримання (підтвердження) на ЦЕКК кваліфікації судового експерта, має місце і в інших видах судової експертизи. До прикладу, в товарознавчій експертизі та ін. Це зумовлено тим, що в 2015 році МОН України укрупнив галузі знань і спеціальності, за якими надається вища освіта й, по-суті, «оптимізував» спеціальну освіту для низки судово-експертних спеціальностей. Тому, потреба в визначенні відповідної вищої освіти для експертів є вкрай гострою й потребує свого нагального вирішення.