Опублікована доповідь працівників НДЦСЕ з питань інтелектуальної власності на тему: «Дуалістична природа етикетки як об’єкту судової експертизи з питань інтелектуальної власності: методичні та практичні аспекти»

У квітні 2021 року на офіційному веб-сайті Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Мін’юсту опубліковано доповідь директора Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (далі – Центр) проф. В.Л. Федоренка і керівника лабораторії права промислової власності Центру Н.М. Ковальової на тему: «Дуалістична природа етикетки як об’єкту судової експертизи з питань інтелектуальної власності: методичні та практичні аспекти», виголошену на Міжнародній науково-практичній конференції «Судова експертиза об’єктів інтелектуальної власності: реалії та перспективи» (м. Львів, 19 лютого 2021 р.).

Ця доповідь узагальнює положення НДР на тему: «Методичні рекомендації «Особливості проведення експертних досліджень, пов’язаних з етикетками», яка виконувалась Центром у 2019-2020 роках згідно з тематичними планами НДР НДУСЕ Мін’юсту спільно із колегами із Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса».

В.Л. Федоренко та Н.М. Ковальова у своїй доповідь відзначають, що аналіз експертних проваджень, проведених експертами Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України щодо об’єктів промислової власності, виконаних упродовж останніх років, вказує на постійне зростання відповідних експертних досліджень. Це зумовлено насамперед тяглою практикою копіювання та підробки зовнішнього вигляду товарів широкого вжитку в Україні. У першу чергу, йдеться про товари постійного попиту, що є продуктами першої необхідності та купуються споживачами досить часто.

Значна частина експертних досліджень із зазначених вище питань припадає на дослідження таких об’єктів, як торговельні марки і промислові зразки, що застосовані в етикетках. Тобто, етикетки, як об’єкт судової експертизи з питань інтелектуальної власності, має дуалістичну (з лат. dualis – «подвійний», «задвоєний») природу. Враховуючи можливість існування етикетки, як об’єкта господарської діяльності, в якості як торговельної марки, так і промислового зразка, потреба у вказаних експертних дослідженнях буде зростати, або ж, на тлі зниження активності господарської діяльності в період пандемії COVID-2019, залишатиметься усталеною. Це зумовлює ситуацію, коли досліджуваний об’єкт одночасно відноситься до сфери регулювання та визначення науково-категоріального апарата декількох спеціальних законів у сфері захисту права на інтелектуальну власність. Щодо експертного дослідження етикеток, то це – закони України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», «Про охорону прав на промислові зразки». Відповідно в судово-експертній практиці виникає об’єктивна потреба в проведенні комплексного за своєю сутністю експертного дослідження етики, як об’єкта інтелектуальної власності. Це, у свою чергу, обумовлює потребу в єдності методичних підходів до проведення експертних досліджень етикеток

Також В.Л. Федоренком і Н.М. Ковальовою обґрунтовано, що предметом судової експертизи різних видів етикеток є фактичні дані та обставини справи, які мають значення для юридичного провадження й установлюються шляхом застосування спеціальних знань у визначеному законом порядку, про властивості, ознаки, закономірності створення, функціонування й використання торговельних марок промислових зразків та інших позначень, що не набули правової охорони.

Об’єктами експертизи при цьому можуть виступати: торговельні марки, промислові зразки та позначення, що не набули правової охорони.

Основними ж завданнями судової експертизи з питань інтелектуальної власності, що вирішуються за допомогою цих Методичних рекомендацій, є:

  • установлення тотожності різних видів етикеток або схожості настільки, що їх можна сплутати;
  • установлення можливості введення в оману споживача щодо товару, послуги або особи.

 

Бібліографічні дані публікації:

Федоренко В.Л., Ковальова Н.М. Дуалістична природа етикетки як об’єкту судової експертизи з питань інтелектуальної власності: методичні та практичні аспекти // Судова експертиза об’єктів інтелектуальної власності: реалії та перспективи: Матер. Міжнар. наук.-практичної конф. (м. Львів, 19 лютого 2021 р.) / За заг. ред. О. П. Куманської-Нор; уклад. Хомич Н.П., Струк І.О., Калінічеко М.М., Тарасенко Л.Л. Львів: ЛНДІСЕ, 2021. С. 109-114. URL: https://lndise.in.ua/sudova-ekspertiza-obektiv-intelektualnoi-vlasnosti-realii-ta-perspektivi