З Днем Конституції України!

28 червня відзначається шановане державне свято – День Конституції України. Цьогоріч це свято затьмарене військовою агресією РФ проти України, а також жахливими воєнними злочинами російської армії в Україні. Водночас, Конституція України залишається символом національної державності для мільйонів наших громадян, які героїчно боронять свою Вітчизну на фронті та в тилу. Нині, завдяки зусиллям вищого керівництва держави і кожного пересічного українця, а також наших міжнародних партнерів, впевнено реалізується євроінтеграційний і євроатлантичний потенціал: нещодавно Україна стала державою-кандидатом до вступу в ЄС, звитяга наших воїнів і їх вправність з використанням найновітнішої у світі зброї викликала повагу з боку партнерів по НАТО. То ж, Конституція України була і залишається шкалою координат для національного державотворення та правотворення.

Як відомо, на сьогодні у світі діє понад 180 конституцій, а також існує більше 300 конституцій суб’єктів федерацій і автономних утворень. Конституції стали найважливішим здобутком національної політико-правової думки, втілили найкращі здобутки державотворення, а у ряді країн нормативно закріпили перемоги у революціях, війнах за незалежність тощо. Недаремно для більш ніж 40 держав світу, включно з Україною, день прийняття конституції став найважливішим загальнонаціональним святом.

День конституції є важливим загальнонаціональним святом для поляків, словаків, японців і інших націй. У США це свято було офіційно визнане лише 15 років тому, хоча за фактом американці відзначають цей день більше як пів століття.

У багатьох державах світу конституції та дата їх прийняття нерідко втілюються в матеріальних об’єктах культури. Так у столиці Іспанії місті Мадриді зведено монумент у формі порожнистого кубу, як найбільш досконалої геометричної фігури, з надписом на ньому «Народ Мадриду – Конституції 1978 року». Іншим прикладом є Пагорб Конституції у місті Йоґанесбурзі (ПАР), де поряд зі спорудою в’язниці, де свого часу утримувалися жертви апартеїду та політичних репресій, було зведено офіційну резиденцію Конституційного Суду цієї держави. У світі є й безліч інших прикладів увіковічення цінності конституцій у національному державотворенні та правотворенні.

Водночас, іще у кін. XIX ст. професор Університету Дж. Гопкинса, у майбутньому – 28 Президент США, Вудро Вільсон писав:

«Конституція, сама по собі, не надає завершеної системи управління; вона надає лише первинні вказівки для організації. Вона обґрунтовує основні принципи і лише небагато розвиває їх. Вона, за можливості накоротко, встановлює порядок системи управління в її різноманітних проявах: в сфері влад виконавчої, законодавчої та судової».

То ж, маємо щоденно втілювати і захищати цінності та принципи Конституції України під час воєнного стану, а також реалізовувати її наріжні позиції щодо верховенства права, правової держави, свободи і демократії, поваги до прав і свобод людини під час майбутньої повоєнної відбудови України.