НДЦСЕ з питань інтелектуальної власності взяв участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Судова експертиза об’єктів інтелектуальної власності: реалії та перспективи»

19 лютого 2021 року директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України (далі – Центр) проф. В. Федоренка, в.о. заступника директора Центру О. Адлер, керівник лабораторії права промислової власності Центру Н. Ковальова, завідувач сектору авторського права та суміжних прав О. Голікова та ін., на запрошення керівництва Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, взяли участь в режимі онлайн у Міжнародній науково-практичній конференції «Судова експертиза обєктів інтелектуальної власності: реалії та перспективи».

Міжнародна конференція організована та проведена Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України, Національним офісом інтелектуальної власності та Громадською організацією «Всеукраїнська асоціація інтелектуальної власності». До участі у конференції залучилися судді Верховного Суду, керівництво Мін’юсту, керівники і судові експерти НДУСЕ, вчені, практики та фахівці у сфері інтелектуальної власності, а також науково-педагогічні працівники, аспіранти закладів вищої освіти як України, так і зарубіжних держав. Модератором заходу виступила директор Львівського НДІСЕ О. Куманська-Нор.

Із привітальними словами виступили Заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду Б. Львов, Заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби А. Гайченко, директор Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України Н. Ткаченко, керівництво НДУСЕ, в тому числі й директор Центру В. Федоренко та інші.

У своїй доповіді директор Центру проф. В. Федоренко привітав організаторів і учасників конференції з проведенням такого важливого та статусного заходу, а також побажав успішної роботи й наукового прориву в забезпеченні судової експертизи об’єктів права інтелектуальної власності. В. Федоренко також підтримав попередніх виступаючих і відзначив, що на сьогодні цей вид судової експертизи вимагає свого серйозного наукового забезпечення. У першу чергу, йдеться про розроблення в установленому порядку методик за спец. 13.1.1-13.9. За 2010-2021 роки до Реєстру було внесено 11 методик, щодо 8 з яких головним, а часто й єдиним розробником був Центр. У 2021 році Центром розпочато роботу над іще двома перспективними і потрібними для практиками методиками.

Перша з них – це «Методики експертного дослідження промислових зразків» (VII.1.1-2021/2, кер.: Н. Ковальова), завданням якої буде методичне забезпечення спец. 13.4. Ця спеціальність до сьогодні не має своєї базової методики в Україні. Друга методика, робота над якою розпочалася в Центрі цього року, це «Методика проведення судової експертизи, пов’язаної з винаходами та корисними моделями (удосконалена)» (VII.1.2-2021/2, кер.: Т. Чабанець, співвиконавці: Кропивницьке відділ. КНДІСЕ). Розроблення цих двох методик, з урахуванням новел чинного законодавства щодо правового захисту торгівельних марок, промислових зразків і винаходів, дозволить завершити методичне забезпечення основних видів судової експертизи з питань інтелектуальної власності в Україні.

Позитивним аспектом науково-дослідної роботи над цими методиками стало й приєднання до неї членів секції судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності НКМР при Міністерстві юстиції України, які не є працівниками НДУСЕ. При цьому, Центр, як і раніше, залишається відкритим до співпраці при розробці проектів відповідних методик і для адвокатів, і для науковців, і для громадськості.

Директор Центру також наголосив, що окрім дифірамбів судовій експертизі з питань інтелектуальної власності, на які вона, врешті, заслуговує, слід підняти й гострі проблеми, які на сьогодні постали перед цим видом судової експертизи. По-перше, це вичерпність судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності. На сьогодні йде помітний процес «криміналізації» судово-експертної діяльності на тлі зниження діяльності суб’єктів господарської діяльності, що призвело до критичного зменшення судових експертиз з інтелектуальної власності.

На думку проф. В. Федоренка, заклики «розширити коло судових експертів в кожному НДУСЕ», поза сумнівом, шляхетні й зрозумілі. Але ж слід розуміти і реалії сьогодення, які дозволяють констатувати, що судові експерти за окремими спеціальностями 13.1.1-13.9 мають в рік профільне навантаження від 1 до 5 експертиз в рік. А по таким спеціальностям, як 13.2, 13.5.1 і 13.8 такий показник у багатьох випадках дорівнює 0.

Не зовсім передбачуваними, на думку директора Центру В. Федоренка, є наслідки й запровадження до чинного законодавства механізмів позасудового розгляду спорів Укрпатентом у межах спеціальностей 13.3, 13.4, 13.6, які є найбільш поширеними в системі судової експертизи з питань інтелектуальної власності. Чи буде це означати кратне зменшення судових спорів у межах господарського та цивільного судочинства, а значить і «вимирання» судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності? Відповіді на це питання до розроблення відповідних підзаконних нормативно-правових актів, а також до реалізацію згаданих новел чинного законодавства, очевидно, не буде. Але, це не заважає нам думати, прогнозувати і вживати заходи для збереження судової експертизи з питань інтелектуальної власності вже сьогодні. І цей представницький науково-практичний форум є гарною платформою для обговорення й вирішення вище окреслених і інших пробем.

Основними тематичними напрями роботи конференції «Судова експертиза обєктів інтелектуальної власності: реалії та перспективи» стали наступні питання:

– судова експертиза в галузі промислових зразків з урахуванням нововведень;

– висновок судової експертизи і висновок експертів Укрпатенту (спільне і роздільне);

– правова охорона торговельних марок і промислових зразків – особливості судової експертизи;

– рецензія на висновок судового експерта;

– особливості призначення судових експертиз;

– залучення до проведення експертиз спеціалістів;

– судова експертиза об’єктів інтелектуальної власності в мережі Інтернет.

Для плідного обговорення вище зазначених питань роботу міжнародної конференції було поділено на три тематичні секції, а саме:

  • «Роль та значення судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності»;
  • «Промислова власність та роль судової експертизи: окремі аспекти»;
  • «Штучний інтелект: забере у експертів роботу чи навпаки її додасть?».

В. Федоренко та Н. Ковальова подали до конференції тези доповіді на тему: «Дуалістична природа етикетки як об’єкту судової експертизи з питань інтелектуальної власності: методичні та практичні аспекти». У цій доповіді висвітлено основні здобутки Методичних рекомендацій щодо експертного дослідження етикеток, які були розроблені в межах НДР Центру в 2019-2020 роках і направлені на апробацію.